Ford Tourneo Courier (2023-)

2023 FORD Tourneo Courier Active

Ford Tourneo Courier je nejmenší osobní dodávka této americké značky nabízená v Evropě, která v roce 2023 dorazila ve své druhé generaci. Tehdy debutovala krátce po svém užitkovém bratrovi, soudobé generaci modelu Transit Courier. Automobil debutoval ve formě elektromobilu E-Tourneo Courier, nabídne však také spalovací motory.

Tourneo Courier se prezentuje jako pětimístné víceúčelové vozidlo s výrazným designem inspirovaným vozy SUV. Krátké převisy a přímé linie zdůrazňují vizuální šířku a robustnost exteriéru, zatímco přední část elektrické verze se vyznačuje futuristicky vyhlížející světelnou lištou přes celou šířku a chromovanou mřížkou v charakteristickém tvaru.

Auto přitom nabízí dostatek prostoru pro cestující i jejich zavazadla v kompaktních rozměrech vhodných do města. Víceúčelové vozidlo umožňuje přepravu pěti dospělých osob i jejich zavazadel. Přístup na zadní lavici přitom zajišťují boční posuvné dveře. K praktičnosti dále přispívá zadní lavice dělená v poměru 60:40 a zavazadlový prostor o více než 44 % větší v porovnání s předcházející generací Tournea Courier.  Cestující mají k dispozici také více prostoru pro ramena i hlavu a řadu praktických odkládacích přihrádek včetně konfigurovatelné středové konzoly nebo skryté schránky v zavazadlovém prostoru. E-Tourneo Courier má též 44litrový „frunk“ pod přední kapotou.

Interiér se jinak soustředí kolem výrazného přístrojového štítu „digiboard“ s plně digitálním sdruženým ukazatelem a informačním a zábavním systémem SYNC 4, který se ovládá prostřednictvím velkého 12palcového dotykového displeje. Aktualizace infotainmentu na dálku mohou v průběhu času vylepšovat funkčnost bez nutnosti návštěvy autorizovaného servisu.

Elektromotor i tříválec

Co se týče motorů, tak E-Tourneo Courier pohání elektromotor o výkonu 100 kW. Vozidlo mimochodem nabízí možnost nabíjení střídavým proudem o výkonu až 11 kW i stejnosměrným proudem o výkonu až 100 kW. V takovém případě nabití z 10 na 80 % pak nezabere ani 35 minut.

K dispozici ale bude i spalovací motor, v podobě přeplňovanýho zážehovýho motoru 1.0 EcoBoost o výkonu 92 kW.

Plně elektrický Ford E-Tourneo Courier bude k dispozici ve druhé polovině roku 2024. Tourneo Courier se zážehovým motorem 1.0 EcoBoost bude možné objednat ještě letos v létě s dodáním do konce roku 2023. Do té doby budeme znát i jeho ceny. Výrobu zajistí rumunský závod Craiova, kde se už vyrábí crossover Puma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *