Rolls-Royce je další z řady automobilek, které počítají s elektrickou budoucností svých vozů. Výrobce luxusních automobilů oznámil, že všechny automobily Rolls-Royce budou do roku 2030 čistě elektrické. Přípravy prvního elektrického modelu značky jsou přitom už v plném proudu. Automobil nazvaný Rolls-Royce Spectre dorazí na trh ve čtvrtém čtvrtletí roku 2023. Už nyní se však odhaluje světu.
„V posledním desetiletí jsem byl opakované tázán, kdy se Rolls-Royce stane elektrickým a kdy nabídne první elektromobil. Odpovídal jsem jednoznačným slibem, Rolls-Royce bude od tohoto desetiletí fungovat na elektřinu. Dnes své slovo dodržuji,“ prohlásil už při oznámení elektrické budoucnosti Rolls-Roycu generální ředitel značky Torsten Müller-Ötvös.
Rolls-Royce Spectre je velké kupé, jak už ostatně dříve naznačily oficiálně zveřejněné fotografie zamaskovaného prototypu. V nabídce čtyřmístný vůz s délkou 5.453 mm nepřímo nahrazuje někdejší Phantom Coupé. Při návrhu prvních skic pro model Spectre se designéři značky inspirovali koncepty moderních jachet, zejména čistotou a přesnou definicí linií, využitím efektu přirozeného odrazu světla a zkosení pro posílení emočního náboje na siluetě vozu.
Široká maska a aerodynamické tvary
Spectre má nejširší masku ve tvaru antického Pantheonu, jakou kdy vůz značky Rolls-Royce dostal. Její jednotlivé lamely jsou nyní hladší a byly navrženy tak, aby pomohly ke snazšímu obtékání vzduchu kolem přídě a současně aby pomocí odrazů okolního prostředí zlepšily vizuální dojem z vozu. Pro umocnění výrazu modelu Spectre po setmění je maska osvětlená. O to se stará 22 diod LED, které osvětlují zadní stranu každé z lamel. Zajímavostí jsou i obří 23” kola.
Součinitel čelního odporu vzduchu (cx) s hodnotou 0,25 činí z modelu Spectre nejaerodynamičtější vůz značky Rolls-Royce v historii. Přispívá k tomu i aerodynamicky optimalizovaná soška Spirit of Ecstasy – jen ta absolvovala plných 830 hodin modelování a testování v aerodynamickém tunelu.
Schopnosti se teprve dozvíme
Předběžné údaje ukazují, že tento v mnohém přelomový Rolls-Royce bude mít dle metodiky WLTP čistě elektrický jízdní dosah 520 kilometrů. Jeho elektrické pohonné ústrojí disponuje nejvyšším výkonem 430 kW a poskytuje točivý moment 900 Nm. Očekává se, že vůz dosáhne zrychlení z klidu na rychlost 100 km/h za 4,5 sekundy.
Finální parametry před uvedením na trh ve 4. čtvrtletí 2023 se ale ještě mohou lišit, a to vzhledem k tomu, že model Spectre čeká řada měsíců testování a dolaďování detailů. Zájemci nicméně už vůz mohou objednávat. Ceny oficiálně zveřejněny nebyly. Cenová hladina vozu se nicméně bude pohybovat mezi SUV Cullinan a velkou limuzínou Phantom.
Model Spectre je postaven na platformě Architecture of Luxury – vlastním celohliníkovém prostorovém rámu značky. Pro Spectre konstruktéři vyvinuli strukturu, která se vyznačuje o 30 % větší tuhostí než u jakéhokoli předchozího vozu Rolls-Royce, a to jak za přispění sofistikovaných extrudovaných hliníkových profilů, tak zabudováním trakčního akumulátoru do prostorového rámu mezi obě nápravy. Variabilita architektury přitom umožnila konstruktérům umístit podlahu do středu nosné konstrukce podvozku. Mezi baterií a podlahou se tak podařilo vytvořit prostor pro kabeláž a chladicí kanály. Výsledkem je zcela rovná podlaha v interiéru, která přispívá nejen k příjemně nízkému posezu, ale tím, jak kabina posádku obklopuje, i k pocitu bezpečí. Akumulátor současně svou hmotností téměř 700 kg napomáhá k tlumení hluku.
Změna trendu
Rolls-Royce elektrický pohon dlouho odmítal, byť se díky tichému a silnému ústrojí k charakteru značky hodí, nízký dojezd ale majitele dlouho omezoval. To už se však s moderní technikou změnilo. S myšlenkou elektrického pohonu přitom kdysi koketovali už oba zakladatelé firmy. Henry Royce se zabýval dynamy nebo elektromotory pro jeřáby, Charles Rolls dokonce postavil elektřinou poháněný prototyp. Elektropohon se Rollsovi líbil díky tichosti a minimálním vibracím, konstruktér si však byl vědom, že v tehdejší době nemá šanci na rozvoj, kvůli potřebě nabíjecích stanic. To se však v dnešní době už změnilo.
Právě Rolls-Royce je přitom dobrým příkladem, jak se přístup k elektromobilům v posledních letech změnil. V roce 2011 vznikl na bázi tehdejší Phantomu elektřinou poháněný prototyp, tehdejší klientela ho ale zamítla, kvůli složitostem s nabíjením. Dnes se naopak zákazníci po elektrickém Rollsu ptají, elektropohon je v určitých kruzích žádaný, navíc díky expandující síti rychlonabíječek už nabíjení není takový problém.
Rolls-Royce Spectre: Základní technická data
- Délka x šířka x výška x rozvor: 5453 x 2080 x 1559 x 3210 mm
- Výroba: 2023- (Goodwood, Velká Británie)