Dálniční známky pro rok 2024: Cena jednodenní a další info

Česká dálnice

Dálniční známky v České republice čekají v roce 2024 zásadní změny. Díky schválení novely zákona nás čekají změny v cenách i nové možnosti nákupu. Od března 2024 možné koupit jednodenní dálniční známku pro české dálnice. Zároveň však roční viněty zdraží. Naopak známky s kratší dobou platnosti budou levnější.

Od března 2024 bude nově bude možné zaplatit si jednodenní dálniční známku za 200 Kč, desetidenní bude stát 270 Kč, měsíční pak 430 Kč. Roční poplatek bude od března činit 2.300 Kč. To znamená, že zatímco roční dálniční známka v roce 2024 zdraží, ty s kratší dobou platnosti budou levnější. Pokud však stihnete dálniční známku koupit do března, týkají se vás stávající ceny.

Kolik bude stát v roce dálniční známka v ČR?

Doba nákupuDenní známka 2024Desetidenní známka 2024Měsíční (30denní) známka 2024Roční známka 2024
Do 29. února 2024310 Kč440 Kč1500 Kč
Od 1. března 2024200 Kč270 Kč430 Kč2300 Kč

V cenách je již obsažená povinná proporcionalita cen u jednotlivých druhů dálničních známek podle evropské směrnice. Podle pravidel směrnice Euroviněta mají členské země Evropské unie povinnost se od března 2024 řídit při stanovení cen časových poplatků povinným stropem, který se vypočítává procentuálně vůči ročnímu poplatku. Měsíční známka tak musí být maximálně do 19 % ročního poplatku, desetidenní do 12 % a nově bude také denní známka ve výši 9 % té roční. I to je důvod zlevnění vinět s kratší platností.

„Veškeré peníze z dálničních známek vracíme do výstavby a údržby dálnic,“ říká ke zdražení ministr dopravy Martin Kupka (za ODS).

Nová pravidla pro hybridy

Evropská směrnice zároveň mění pravidla pro bezplatné využití dálnic. Umožňuje totiž odpustit časový poplatek za používání dálnic pouze bezemisním vozidlům na elektrický nebo vodíkový pohon. Hybridní vozidla s kombinovaným množstvím emisí do 50 g CO2/km, která dosud za české dálnice nemusí platit, zůstanou alespoň nadále významně zvýhodněna. Platit budou 25 % sazby časového poplatku, v případě roční známky to činí 570 korun. Levnějších cen se dočkají i vozy na zemní plyn nebo na biometan. Naopak auta na LPG nově budou platit plnou cenu.

Ceny dálničních známek pro ekologická vozidla

PohonJednodenní známka 202410denní známka 202430denní známka 2024Roční známka 2024
Biometan1001302101150
Zemní plyn (CNG)1001302101150
Plug-in hybrid (do 50 g CO2/km)5060100570
Ceny platné od 1. března 2024

Kde koupit dálniční známku na rok 2024?

Velkou výhodou zavedení elektronických dálničních známek bylo usnadnění jejich zakoupení. Je možné je koupit online přes internet, a to jak přes počítač, tak prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletuE-shop najdete na stránkách eDálnice.cz.

Jak koupit dálniční známku online?

Nákup je přitom jednoduchý. V e-shopu vyberete délku platnosti a její začátek, vyplníte poznávací značku vozidla, případně uplatníte nárok na slevu pro tzv. eko vůz, a zaplatíte. Na e-mail vám následně přijde potvrzení o zaplacení. Pokud se přitom při zadávání údajů spletete, lze je ještě během 15 minut opravit. Změnit je lze i v případě, kdy koupíte známku s předstihem, a to po dobu do začátku platnosti, avšak jen jedinkrát. Při objednání můžete též vyplnit kontakt pro zaslání upozornění na končící platnost viněty.

Státní fond dopravní infrastruktury přitom zdůrazňuje, že jde o jediný oficiální e-shop, kde vinětu pořídíte bez dodatečných poplatků. Jiné weby nabízející koupi elektronické známky jsou neoficiální a mohou si účtovat dodatečné poplatky za nákup, s tím, že hrozí riziko ztráty osobních údajů.

Nadále však známky lze koupit také v kamenných prodejnách, prostřednictvím tzv. samoobslužných kioscích. Najdete je na pobočkách České pošty nebo na čerpacích stanicích sítě EuroOil.

Kde je dálniční známka potřeba?

Dálniční známka i v roce 2024 platí na všech úsecích ohraničených značkami „Dálnice“ a „Konec dálnice.“ Konkrétně jsou vyjmenovány v aktuální vyhlášce ministerstva dopravy. Existují však úseky, které jsou ze zpoplatnění vyjmuty. Typicky jde o obchvaty měst (např. kolem Plzně a Brna, část Pražského okruhu), které jsou vyznačeny dodatkovou tabulkou „Bez časového poplatku,“ případně „Bez časového poplatku a mýtného.“ 

Nezpoplatněné úseky českých dálnic:

Např. jde o následující úseky:

 • Dálnice D0: Slivenec – Ruzyně, Satalice – Běchovice
 • Dálnice D1: Kroměříž (západ) – Kroměříž (východ), Kývalka – Holubice
 • Dálnice D2: státní hranice – Lanžhot – odpočívka (směr Brno), Brno – Chrlice
 • Dálnice D3: Čekanice – Měšice, Veselí nad Lužnicí (sever) – Veselí nad Lužnicí (jih)
 • Dálnice D4: Mirotice – Třebkov – Nová Hospoda 
 • Dálnice D5: Beroun východ – Beroun západ, Ejpovice – Sulkov (obchvat Plzně), státní hranice – Rozvadov (směr Plzeň)
 • Dálnice D6: Karlovy Vary – Cheb (sever), Lubenec – Bošov, Praha – Řepy – Jeneč
 • Dálnice D7: Postoloprty – Chomutov, Panenský Týnec – Toužetín, Sulec, Ruzyně – Kněževes
 • Dálnice D8: Řehlovice – Knínice (směr Ústí nad Labem), Knínice – státní hranice
 • Dálnice D8: státní hranice až exit 64 (směr Praha)
 • Dálnice D10: Satalice – Stará Boleslav, Bezděčín – Mladá Boleslav
 • Dálnice D11: Praha – Jirny
 • Dálnice D35: Křelov – Holice (Olomouc jih)
 • Dálnice D46: Hněvotín – Olomouc – Slavonín
 • Dálnice D48: Prostějov (jih) – Držovice
 • Dálnice D52: Pohořelice
 • Dálnice D55: Otrokovice (sever) – Otrokovice (jih)
Mapa: Zpoplatněné dálnice v ČR

Jak policie kontroluje platnost dálniční známky?

V souvislosti se zavedením elektronických dálničních známek se změnila také forma jejich kontroly. Ta dnes probíhá pomocí speciálních hlídkových vozidel s kamerovým systémem pro rozpoznávání dopravních značek nebo pomocí kontrolních bran. Proto je nutné při nákupu známky správně vyplnit registrační značku vozidla, na nějž se zaplacený poplatek vztahuje. Kontrolu provádí příslušníci Policie ČR nebo Celní správy ČR.

Jak vysoká je pokuta za jízdu bez dálniční známky?

Při jízdě bez zaplaceného poplatku hrozí pokuta ve výši až 20.000 korun.

A co dálniční známky v roce 2025?

Ceny dálničních známek se pak podle všeho změní i v roce 2025. Nad rámec evropské směrnice totiž bude v zákoně zaveden mechanismus automatické valorizace všech sazeb časového poplatku, který může vést ke zvýšení, nebo ke snížení sazeb podle pevně stanovených 2 kritérií. Prvním kritériem je meziroční procentuálně vyjádřený vývoj spotřebitelských cen dle zjištění Českého statistického úřadu a druhým meziroční procentuálně vyjádřená změna délky dálnic v provozu evidovaná Ministerstvem dopravy. Takto se poprvé upraví cena od 1. ledna 2025. Naplní-li se příznivá makroekonomická predikce, inflace bude nadále významně brzdit své tempo a nelze tak očekávat zásadnější meziroční zvyšování sazeb časových poplatků.

Aktuálně má česká dálniční síť 1.365 kilometrů, z toho je aktuálně bez povinnosti mít zaplacený dálniční poplatek 226 kilometrů. V roce 2022 přibylo na dálniční síti 21,2 kilometrů, v roce 2023 to bude celkem 15,4 kilometrů.

V roce 2024 je v plánu zprovoznit rekordních 118,1 kilometrů. Jen část z nich zprovozněná do léta 2024 se však projeví v sazbě časového poplatku pro rok 2025, zbytek zprovozňovaný v druhé půlce roku se do ceny promítne až v roce 2026.

Dálniční známky v roce 2024: Časté dotazy

Jak zjistit platnost dálniční známky?

Stačí využít online formulář na stránkách eDálnice.cz, v němž vyplníte SPZ vašeho vozidla.

Jaká je nejkratší dálniční známka?

Od března 2024 to bude jednodenní dálniční známka. Cenově se však většině řidičů nadále vyplatí 10denní známka.

Kolik stojí nejlevnější známka?

Nejlevnější dálniční známka je ta jednodenní, pro běžná auta za cenu 200 Kč. Pokud je však váš vůz na biometan nebo CNG zaplatíte za ni polovinu. Plug-in hybridy s udávanými emisemi CO2 pod 50 g/km ji mají ještě levnější, za cenu 50 Kč. Elektromobily mají dálnice zdarma.

Kdy se vyplatí koupit dálniční známku?

Kvůli plánovanému zdražení dálničních známek doporučujeme roční vinětu koupit do 29. února 2024, kdy za ni zaplatíte ještě 1.500 Kč. Od 1. března 2024 už vyjde na 2.300 korun.

Kdo může jet na české dálnici bez dálniční známky?

Na české dálnici mohou jet bez dálniční známky motocykly a přípojná vozidla. Poplatek se nevztahuje ani na elektřinou poháněná vozidla (bateriové elektromobily i vodíková auta), stejně jako na veterány s přidělenou zvláštní registrační značkou. Platit nemusí ani držitelé průkazů ZTP či ZTP/P, vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou či vozidla provozovaná domovy pro osoby se zdravotním postižením, pokud slouží k přepravě těchto osob.

2 thoughts on “Dálniční známky pro rok 2024: Cena jednodenní a další info

 1. dobrý den, zajímá mě jsem ZTP dálnice zdarma, ale jestli se musím registrovat, pokud ano tak kde, děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *