Teploty pomalu ale jistě klesají, dny se zkracují a silničáři si zajišťují zásoby soli. Zima se blíží a jako každý rok, i letos prověří nejen řidiče, ale i jejich auta. Proto je třeba právě nyní plechovému miláčkovi věnovat trochu péče.
Výměna pneumatik
Jedním z nejdůležitějších kroků je výměna letních pneumatik za zimní. Vyjma poměrně malého procenta uživatelů celoročních pneumatik a hazardérů, kteří jezdí celoročně na letních či zimních pneumatikách, to činíme snad všichni. Zimní pneumatiky mají v chladném období lepší přilnavost na mokrém, zledovatělém či zasněženém povrchu. Přezouvání kol je tak důležité hlavně z hlediska bezpečnosti. Rozjet se je totiž jedna věc, ale bezpečně zastavit zas úplně jiná.
Ochrana karoserie
Solí už jsme v úvodu článku strašili. Dobrý sluha na vozovce je samozřejmě zlým pánem na ocelových dílech, které s ním přijdou do kontaktu. Podvozek se tak vyplatí jednou za pár let opatřit ochranným nástřikem. Dutiny v karoserii sice nejsou vidět, ale i ony si zaslouží péči v podobě ochranné kúry odpuzující (slanou) vodu.
Oba tyto kroky nejspíše svěříte autoservisu. Co však určitě zvládnete sami, to je ochrana vnějších ploch karoserie. Tu je vhodné před zimou opravdu důkladně umýt a zbavit veškerých nečistot. Dokonale čistou karoserii pak navoskujte. Ale pozor, určitě byste neměli sáhnout po prvním vosku, který uvidíte v supermarketu. Keramické autovosky Ceramikker a podobné jsou tím, co vám pomůže nejlépe. Právě keramické autovosky totiž nejen dokonale rozleští lak vašeho vozu, ale též jej ochrání před nepříznivými vlivy. Na první pohled to poznáte i podle toho, že na karoserii bude méně ulpívat špína. A navíc kvalitní a správně nanesené keramické vosky vydrží i několik měsíců.
Kontrola kapalin
Co zvládnete jistě také sami, to je kontrola provozních kapalin. Zkontrolujte stav chladící kapaliny i hladinu motorového oleje. Nezapomínejte na jeho každoroční výměnu. V zimě bývá motor namáhán více než v teplých měsících, a proto je důležité mít čistý a správný motorový olej.
Nezapomeňte ani na palivo. Tzv. dojížděním na výpary riskujete v zimě mnohem více než v létě. Studený motor má vyšší spotřebu, a tak vám může přichystat nepříjemné překvapení. O namáhání palivového čerpadla ani nemluvě. Mnohem horší situace pak může nastat, pokud s prázdnou nádrží uvíznete v koloně. Nejen, že budete muset shánět odtah, ale ani si nezatopíte. Mějte tak vždy dostatek paliva v nádrži.
Kontrola stavu důležitých součástek
Podcenit byste neměli ani kontrolu některých důležitých součástek. Zkontrolujte stav a kapacitu baterie. Chladné zimní dny na ni kladou mnohem větší nároky. Pokud je baterie slabá, můžete mít problémy s nastartováním vozu. Preventivní výměna autobaterie je otázka několika tisícovek a zvládne ji i průměrně zdatný motorista.
Nezapomeňte ani na světla na vašem vozidle. Nejde pouze o to, že s nefunkčními světly riskujete pokutu. Zima je typická i horší viditelností. Zejména auta v šedé a stříbrné barvě bývají při sychravém počasí špatně vidět. Přední i koncová světla v dokonalé kondici jsou tak jedním z kroků k bezpečnosti na silnicích. V souvislosti s ní nezapomínejte ani na kontrolu stavu brzd.
Deka, trocha trvanlivého jídla, jako jsou například různé tyčinky, a láhev vody mohou přijít vhod, když se něco pokazí. Vozte s sebou také mobilní telefon a nabíječku. V zimě nezapomínejte ani na věci, jako jsou škrabka na led, lopatka na sníh nebo sněhové řetězy.
Zima je prostě náročným obdobím, a tak je velmi důležité na ni vůz připravit. Některé úkony jistě zvládnete sami. Pokud si však netroufnete na vše, nebojte se obrátit na autoservis. Řada servisů dokonce kontrolu vozu před zimou nabízí jako standardní službu. Těch pár stokorun za jistotu určitě stojí.
Sponzorovaný příspěvek