Rok 2022 na českých silnicích: Nové dálnice, změny bodového systému i řidičáků

Dálnice D4 modernizace

Rok 2022 je za dveřmi. Na české řidiče přitom čekají mnohé změny. Těšit se mohou na nové dálnice, byť jich nebude tolik jako letos, stejně jako na legislativní úpravy. Stejně tak tu bude množství nových automobilů, s tím, že řada novinek použije elektrický pohon. Co všechno nás v roce 2022 čeká?

Nové dálnice a silnice

Dobrou zprávou je další rozšíření české dálniční sítě. V roce 2022 čeká řidiče otevření 25,5 kilometrů dálničních úseků, především jde o další pokračování dálnice D35 (v úseku Časy – Ostrov) nebo obchvat Frýdku-Místku. Otevřou se také obchvaty Církvic, Olbramovic nebo Chýnova. Nový ministr dopravy Martin Kupka navíc slibuje, že bude pravidelně sledovat průběh staveb prostřednictvím kontrolních dnů, aby nedocházelo ke zdržení dopravních staveb.

Plánované úseky dálnic otevřené v roce 2022
Dálniční úsekyDélka (km)
D48 Frýdek-Místek obchvat – I. etapa4,3
D48 Frýdek-Místek obchvat, II. etapa4,3
D56 Frýdek-Místek, obchvat – připojení na D482,2
D35 Časy-Ostrov14,7

Stavět se navíc začne dalších 50 kilometrů nových dálnic a 92,8 kilometrů silnic I. třídy. Konkrétně má jít o další úseky dálnice D3 nebo dokončení dálnice D1 u Přerova. To zatím zdržovaly protesty různých ekologických organizací.

Plánované zahájení výstavby úseků dálnic v roce 2022
Dálniční úsekyDélka (km)
D55 Moravský Písek – Bzenec4,1
D35 Vysoké Mýto – Džbánov6
D6 obchvat Hořosedly, Hořovičky14
D6 přeložka Krupá6,5
D3 Třebonín – Kaplice nádraží8,6
D1 Říkovice – Přerov10
D1 Brno centrum – Brno jih, rozšíření na trojpruh1,5
D7 Chlumčany, zkapacitnění4,4
D55 Moravský Písek – Bzenec4,1

Nově zpoplatněné silnice pro kamiony

Cena dálničních známek pro rok 2022 se v České republice nemění, a to i díky zavedení elektronického výběru poplatku. Pro rok 2022 tak roční dálniční známka v Česku pro osobní automobily do 3,5 tuny stojí 1.500 Kč. Třicetidenní známka přijde na 440 Kč a desetidenní na 310 Kč.

Jedna novinka však čeká řidiče kamionů. Od poloviny roku 2022 budou vozidla nad 3,5 tuny platit mýto i na dalších 380 kilometrech silnicích I. třídy. Mezi nově zpoplatněné úseky patří například silnice z Jihlavy na Hatě nebo z Jihlavy do Havlíčkova Brodu.

Pozor na vybrané přestupky

Velkou novinkou roku 2022 je větší ochrana cyklistů. Od 1. ledna 2022 totiž bude muset řidič motorového vozidla při předjíždění cyklisty dodržet bezpečný boční odstup, a to nejméně 1,5 metru. U pozemních komunikací, kde je nejvyšší dovolená rychlost maximálně 30 km/h, bude platit odstup nejméně jeden metr.

Zároveň však začne platit výjimka z povinnosti užít jízdní pruh pro cyklisty, vyhrazený jízdní pruh pro cyklisty, stezku pro cyklisty nebo v křižovatce vymezený prostor pro cyklisty, pokud by tím mohla být ohrožena bezpečnost nebo plynulost provozu na pozemních komunikacích.

Mění se také přístup k některým přestupkům. Za neoprávněné stání na parkovišti vyhrazeném pro osoby se zdravotním postižením nebo zneužití parkovacího průkazu pro osoby se zdravotním postižením se vedle pokuty budou nově zapisovat i 2 body v bodovém hodnocení řidičů, a to od 1. ledna 2022.

Od Nového roku se pak doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku řidiče, nebude započítávat do promlčecí doby u přestupku provozovatele vozidla, a zároveň se doba, po kterou se vedlo řízení o přestupku provozovatele vozidla, v němž došlo ke zproštění jeho odpovědnosti, nebude započítávat do promlčecí doby přestupku řidiče. Cílem tohoto opatření je zamezit obstrukčním praktikám, které využívají „přehazování“ mezi řízením o přestupku řidiče a řízením o přestupku provozovatele vozidla ve snaze vyhnout se postihu v důsledku uplynutí promlčecí doby.

Pozor byste si měli dávat i na přestupky související s neoprávněným užitím vyhrazeného jízdního pruhu. Ty budou moci od 1. ledna 2022 vyřizovat příkazem na místě i strážníci obecních či městských policií, a to bez součinnosti Policie České republiky.

Řidiči kamionů by se pak rozhodně neměli vyhýbat kontrolnímu měření hmotnosti vozidla. Při odmítnutí nízkorychlostního kontrolního vážení se navyšuje od 1. ledna 2022 horní hranice sazby pokuty ukládané příkazem na místě z 30.000 Kč na 100.000 Kč.

Změna řidičských průkazů

Promění se i podmínky jednotlivých skupin řidičského oprávnění. U dvoukolových a tříkolových vozidel bude od 1. ledna 2022 řidičské oprávnění AM nově nutné až pro řízení vozidel s konstrukční rychlostí více než 25 km/h – pro řízení pomalejších vozidel řidičské oprávnění nebude potřeba. Dosud přitom žádný spodní limit stanoven nebyl, a proto bylo řidičské oprávnění potřeba k řízení jakkoli pomalého vozidla odpovídajícího ostatním parametrům. S řidičským oprávněním AM bude možné řídit také čtyřkolky s výkonem motoru až do 6 kW (dosud to byly maximálně 4 kW). S řidičským oprávněním B1 bude možné řídit také terénní čtyřkolky s jakkoli výkonným motorem, zatímco dosud to bylo maximálně 15 kW.

Nově bude pak možné řídit traktory i s řidičským oprávněním skupiny C, a to i s tím uděleným v zahraničí. Nyní lze traktory řídit pouze s u nás uděleným řidičským oprávněním skupiny T, což je problém pro cizince, neboť pro jeho získání musí mít v České republice obvyklé bydliště. Novinka má řešit problém s nedostatkem pracovních sil v zemědělství a lesnictví.

Nová auta pro rok 2022

Zapomenout bychom neměli ani na automobilové novinky, kterých i v roce 2022 bude hodně. Očekává se opět další expanze elektromobilů. Do prodeje postupně zamíří Toyota bZ4X a její bratr Subaru Solterra, Renault Mégane E-Tech EV nebo Škoda Enyaq iV s karoserií kupé.

Rodinná klientela pak jistě napjatě čeká na Dacii Jogger, nový rodinný crossover až pro sedm osob, nebo Hyundai Staria, velkou osobní dodávku cílenou na vozy typu VW Multivan. Milovníci řízení zase vyhlíží SUV Mazda CX-60, která nabídne nejen plug-in hybridní pohon, ale také šestiválec, což je v dnešní době spoutané emisemi věc nevídaná. Debutovat má i první SUV Ferrari.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *