Novinky

Jak převážet lyže, běžky či snowboard v autě? Rady a tipy

Zimní měsíce patří lyžařům, běžkařům a snowboardistům, kteří za zimními radovánkami často vyrážejí automobilem. Jenže jak bezpečně převážet lyže v autě nebo jiné zimní vybavení? Přinášíme několik rad a tipů, které využijete i pro bezpečný převoz běžek či snowboardu autem. Správné převážení lyží v autě je totiž důležité kvůli bezpečnosti, za chybné upevnění nákladu navíc hrozí pokuta.

Možnosti, jak převážet v automobilu lyže, běžky či snowboard jsou v podstatě tři:

Převoz lyží v autě

Nejjednodušším způsobem, jak autem převážet lyže, je umístit je do prostoru kabiny. Obejdete se tak bez montáže dalšího příslušenství. Jenže zároveň je potřeba přitom nejvíce myslet na pečlivé upevnění lyží.

Nejsnazší převoz lyží v autě umožňují automobily se sklopnými zadními sedačkami – ideálně s tzv. průvlaky na lyže. V takovém případě nadále zůstane prostor i pro převoz osob na zadních sedadlech.

V tomto případě každopádně lyže, běžky či snowboard řádně upevněte. Ideálně je uložte do vaku, který ochrání kabinu před poškozením ostrými hranami lyží či snowboardu nebo před vodou z roztátého sněhu. Do obalu se navíc vejdou i hůlky. Vak pak řádně upevněte s tím, že pokud v něm máte více párů lyží, klidně je přivažte k sobě.

Pokud vak nemáte, musíte lyže či „prkna“ svázat dohromady k sobě a řádně připevnit, např. k úchytům v kufru nebo ke sklopené sedačce. Stáhněte je k sobě křížově, ať se svázané věci nevyvléknou z popruhů. Hodí se přitom využít pevné kurty, upínací popruhy jsou totiž lepší než pružné gumicuky, které nemusí náklad tak pevně udržet. Jde opravdu o bezpečnost. Dle některých studií se lyžařské boty, vážící něco přes dva kilogramy, mohou vlivem nárazu proměnit ve věc o hmotnosti až 70 kilogramů. A to už může při nehodě nadělat pořádnou paseku.

Přeprava lyží na střeše

Vhodnější způsob přepravy lyží či snowboardu je nicméně na střeše automobilu. Tou jednodušší možností je použití střešních nosičů, do nichž se lyže, běžky či snowboard snadno připnou. Existují dokonce i magnetické úchyty přímo na střechu auta, které se však obvykle hodí maximálně pro dva páry lyží. Navíc nebývají kompatibilní s vozy s panoramatickou střechou. Více lyží spíše dáte na klasické střešní nosiče.

Toto řešení je vhodné díky skladnosti – střešní nosič či magnetický úchyt ve sklepě či garáži nezabere tolik místa. Jenže zároveň lyže nejsou na střeše chráněny před nepřízní počasí, což je zvlášť na dlouhých cestách třeba do italských Alp nevýhoda. Navíc nejsou na střeše příliš chráněny před nenechavci. Zvlášť pro dražší vybavení se tak hodí spíše využít střešní box na lyže.

Převoz lyží ve střešním boxu

Nejbezpečnější a vlastně i nejpohodlnější způsob, jak převézt lyže v autě, je použití střešního boxu. Ten se montuje na střechu umožňují bezpečné uchycení snowboardu či lyží, včetně běžek. Náklad tak nepřekáží uvnitř auta, navíc je ve střešním boxu chráněn před nepřízní počasí. Navíc střešní box dále zvyšuje přepravní kapacitu auta, protože vedle lyží či běžek sem lze uložit také třeba další lyžařské vybavení, jako bundy, helmy nebo klidně i přezkáče.

Každopádně i ve střešním boxu myslete na důkladné upevnění nákladu, k čemuž slouží popruhy mnohdy integrované přímo uvnitř boxu – případně využijte svoje gumicuky. Pečlivě svázejte lyže k sobě, aby se při prudkém brzdění nebo nárazu nepoškodily. I zde se doporučuje je stáhnout křížově, aby se svázané věci nevyvlékly z popruhů. Upevněte také případně další těžký náklad, jako lyžařské boty. Nezapomeňte ani na pečlivé zavření a zamčení boxu, aby náklad během jízdy nevypadl. V tomto směru je ostatně bezpečnější vozit lyže umístěné ve střešním boxu proti směru jízdy.

Samotný výběr střešního boxu záleží na preferencích. Existují různě velké nosiče pro různý počet párů lyží, stejně jako pro různé typy aut. Právě cena střešního boxu může být negativem. Na druhou stranu existují i půjčovny střešních boxů.

Negativem střešního boxu navíc bývá i složitější montáž na auto. „Pokud jste si pro převoz lyží vybrali střešní box, počítejte s tím, že v jednom člověku jej nenasadíte, a poproste někoho o pomoc minimálně s vysazením boxu na střechu. Než box upevníte, zkontrolujte, zda box nevadí při otevírání dveří od zavazadlového prostoru,“ radí specialista poprodejního oddělení českého zastoupení značky Toyota Tomáš Matějka.

Tresty za chybný převoz lyží

Jak bylo již zmíněno, správný převoz lyží je klíčový z důvodu bezpečnosti. I proto za chybné upevnění nákladu hrozí pokuty, a to jak u nás, tak v zahraničí. Konkrétně v České republice může být za nesprávný převoz lyží, běžek či snowboardu udělena pokuta až ve výši 2.000 korun. V populárním Rakousku pak peněžitý trest může dosáhnout výše 500 eur.

Další rady pro řidiče:

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *