Nová Mazda CX-60 dorazí v roce 2022. Máme první video

Mazda CX-60 2021

Mazda čile pracuje na nové generaci svých aut. Japonská automobilka přitom již potvrdila, že její součástí bude i zcela nové SUV CX-60, které dorazí také do Evropy. Co o tomto novém modelu Mazda CX-60 už víme?

Zatím moc ne, kromě kusých informací, které uvolnila sama automobilka. Díky tomu víme, že CX-60 bude SUV, které v nabídce doplní stávající modely CX-30 a CX-5. To naznačuje, že se nebude jednat o náhradu za dosavadní CX-5. Zároveň však není jisté, zda náhodou nepůjde o náhradu za Mazdu 6. Střední třída je na ústupu, a tak by se nabízelo nahradit takový model právě SUV, které má dnes větší obchodní potenciál. A to přestože si Mazda ráda dělá věci po svém.

Zároveň víme, že Mazda CX-60 dorazí na začátku roku 2022. I proto by mohla být náhradou právě za Mazdu 6, kterou už vzhledem k jejímu životnímu cyklu pomalu čeká mezigenerační výměna. Po boku tohoto modelu navíc dorazí i větší Mazda CX-80, s prostorem až pro sedm osob.

CX-60 jako plug-in hybrid i s šestiválcem

Mazda rovněž potvrdila, že novinka „splňuje soudobé ekologické nároky a zároveň bude zárukou požitku z jízdy, který ke značce Mazda nedílně patří“. Konkrétně Mazda tvrdí, že to znamená nasazení nových plug-in hybridů kombinujících benzinový čtyřválec s elektromotorem. Zároveň automobilka představí napjatě očekávaný benzinový šestiválec Skyactiv-X nové generace a také dieselový Skyactiv-D, vše v kombinaci se 48V mildhybridním systémem. I to jsou motory, které CX-60 použije.

To už se pomalu blížíme do roviny spekulací. Z automobilky už několik měsíců zaznívají zprávy o přípravách nové generace architektury pro velké modely, která tentokrát vsadí na pohon zadních kol. A právě tuto platformu by nová CX-60 mohla využít.

Jak bude CX-60 vypadat?

Design oficiálně zatím naznačuje jediná zveřejněná upoutávka. Na ní se automobil ukrývá pod plachtou, znatelná je však obdobná silueta jako u modelu MX-30. Čekejme tudíž hranatější tvary než třeba u CX-5, oproti níž bude novinka rozměrově větší. Co čekat, pak prozradilo špionážní video z natáčení propagačních materiálů, na kterém se CX6-60 odhaluje bez kamufláže. Z videa vyplývá, že Mazda půjde cestou evoluce, CX-60 naváže svými tvary na další modely značky.

To potvrzuje i sama automobilka, která v jedné z upoutávek přiznala, že nová CX-60 bude první zástupce v řadě značky, který uvede dosud nejvýraznější designové provedení. Má jít o další vývojový stupeň stylistického jazyka Kodo, který má nadále hrát důležitou roli pro vyjadřování charakteru vozů Mazda.

„Nová generace vozů Mazda se spolehne na evoluci (jazyka) Kodo, která si stále zachová své vlastnosti, duši pohybu,“ uvedl k tomu pro italský magazín Quattroruote evropský šéfdesignér značky Jo Stenuit. Nevyloučil přitom, že inspirací nadále může být koncept Vision Coupé z roku 2018, jímž se už inspirovala dnešní mazda 3.

Mazda již potvrdila, že nové CX-60 na český trh dorazí v druhé polovině roku 2022. Zákaznické objednávky však budou spuštěny již na jaře, což naznačuje, že premiéry auta bychom se mohli dočkat už v nadcházejících měsících. O výrobu se postará japonský závod Hofu, který byl přizpůsoben výrobě aut různých koncepcí.

(Vydáno 29. října 2021 12:06, naposledy aktualizováno 20. prosince 2021 13:08)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *