Novinky

Nová Toyota C-HR za rohem. Dorazí v roce 2023, doplní ji další SUV-kupé

Toyota C-HR je součástí nabídky japonské značky už šest let, a tak se pomalu začíná blížit doba příchodu druhé generace. A ta je už opravdu za dveřmi, automobilka potvrdila, že nová Toyota C-HR se světu oficiálně představí 26. června 2023. Co od ní čekat?

V zákulisí se mluví o velkých změnách. C-HR vstoupila v roce 2016 na trh jako zajímavé oživení segmentu kompaktních crossoverů, díky své sportovní siluetě jde de facto o SUV-kupé, které láká hlavně na svůj styl. Tím C-HR zaujala, přesto je hlavní trh tohoto segmentu trochu jinde, a tak se začala i v Evropě prodávat Corolla Cross, obdobně velký crossover, avšak praktičtější, zacílený na rodiny.

A to znamená, že se nová C-HR bude muset od Corolly Cross dostatečně odlišit, aby si tato obdobně velká dvojice modelů příliš nekonkurovala. Koncepce SUV-kupé tudíž bude jistojistě zachována a C-HR nadále zůstane stylovkou, možná prémiovějšího ražení.

bZ Compact SUV realitou

To by podle některých zpráv mohlo změnit i koncepci pohonu. Mluvilo se totiž o tom, že by se příští C-HR mohla stát elektromobilem. Stala by se tak součástí nové elektrické řady bZ. Využila by přitom novou platformu e-TNGA určenou pro elektrovozy, uvedenou v modelu bZ4X. Elektrický pohon ostatně nabízí už dnešní C-HR, avšak jen provedení pro čínský trh.

Realita nakonec však bude trochu odlišná, jak vyšlo najevo v prosinci 2022, kdy konečně debutoval koncept nového C-HR. Ten naznačil inspiraci modelem Aygo X, stejně jako ještě výraznější tvary než u předchůdce.

Do té doby se přitom spekulovalo o tom, že roli C-HR převezme automobil prezentovaný jako bZ Compact SUV. Už v roce 2021 totiž Toyota při prezentaci svých budoucích plánů odhalila vůz bZ Compact SUV, který se až nápadně podobal C-HR. Nakonec však vyšlo najevo, že bZ Compact SUV a C-HR se budou prodávat bok po boku. Studie bZ Compact SUV je s délkou 4.538 mm výrazně větší než první C-HR, což jí vytvořilo prostor pro to být samostatným modelem.

Styl konceptu bZ Compact SUV navrženého evropským designérským centrem značky rovněž navazuje na aktuální Aygo X, jak dokazují přiložené snímky této studie, což následně potvrdily také uniklé patentové snímky vozu (viz galerie).

Spekulace o bZ Compact SUV jako novém C-HR živila sama automobilka. Toyota bZ Compact SUV se v listopadu 2022 představila na autosalonu v Los Angeles, což potvrdilo další plány s tímto konceptem. Ostatně sama Toyota tehdy tvrdila, že bZ Compact SUV dává nahlédnout, jak by mohl vypadat další vývoj a rozšiřování vize pod zastřešujícím označením „bZ“, tedy Beyond Zero.

Jen o pár týdnů později se to potvrdilo, když Toyota v prosinci 2022 známila, že bZ Compact SUV bude jedním z šesti chystaných elektromobilů pro evropské trhy. Podobně jako bZ4X přitom využije platformu e-TNGA přizpůsobenou automobilům s elektropohonem. Zároveň však na stejném místě Toyota představila i koncept C-HR Prologue, kterým potvrdila, že tu budou existovat dvě různá SUV-kupé – bZ Compact SUV, zřejmě pojmenované bZ3X a nové C-HR.

Hybrid a elektro

Nakonec se tak potvrzují zprávy, že Toyota chystá SUV-kupé jako elektromobil i jako hybrid. Jen každé pohonné ústrojí použije jiný model. Nové C-HR patrně nabídne výběr 1,8litrovým a dvoulitrovým hybridem známým z jiných modelů značky. Potvrzen je také příchod plug-in hybridu, s technikou Priusu páté generace. Toyota bZ3X pak bude elektromobilem.

Jestli tomu tak skutečně bude, se dozvíme během následujících týdnů. Sériová Toyota C-HR druhé generace se představí v červnu 2023, což odpovídá životnímu cyklu stávající generace. Ta je letos sedmým rokem na trhu, což je v automobilovém prostředí typická

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *