Autosalon Ženeva 2024: Premiéry, ceny vstupenek a další informace

Autosalon Ženeva 2019

Ženevský autosalon patřil mezi nejslavnější automobilové výstavy světa. Jeho historii ale přerušila epidemie koronaviru – od roku 2020 se tato autoshow nekonala. V roce 2024 se však Autosalon Ženeva vrátí! A už nyní pořadatelé postupně zveřejňují informace o nadcházejícím ročníku. Co tedy očekávat?

Termín ženevského autosalonu 2024

Nadcházející ročník ženevské autoshow se bude konat od pondělí 26. února do neděle 3. března 2024. První den bude novinářský, druhý pro VIP hosty. Od středy 28. února 2024 bude výstaviště otevřeno pro veřejnost.

Sedmidenní akce Geneva International Motor Show 2024 (GIMS 2024) má podle plánu organizátorů přivítat 300.000 návštěvníků. Z toho 10.000 mají být novináři. Autoshow jako tradičně bude hostit ženevské výstaviště Palexpo.

Pořadatelů v rámci inovací slibují různé části výstavy. Inovativní pavilon má být určen pro představení nejnovější techniky, zatímco distrikt designu oslaví automobilový design. Bude tu rovněž místo nulových emisí pro čistou energii a udržitelnou dopravu, stejně jako adrenalinová zóna vysokovýkonných automobilů.

Jaké značky uvidíme v Ženevě?

Už nyní máme první informace o účastnících. Překvapivě mezi nimi budou chybět někteří z těch tradičních, kteří na autoshow v Ženevě v minulosti pravidelně vystavovali. Konkrétně v roce 2024 na výstavišti Palexpo neuvidíme stánky značek BMW, Mercedes-Benz, Audi a Volkswagen! Chybět bude rovněž Hyundai.

Škoda, Cupra a Porsche svoji účast dlouho zvažovaly, nakonec však ani tyto značky v Palexpu nebudou v roce 2024 vystavovat. Jistá nebyla ani účast zástupců skupiny Stellantis, tedy značek Peugeot, Citroën, Fiat a Opel, které se rovněž akce neúčastní. Naopak účast skupiny Renault je jistá, automobilka to již oficiálně potvrdila.

Pořadatelé tak nakonec avizují 29 vystavujících značek. Mají mezi nimi být i menší výrobci jako Kimera, Microlino, Silence a Totem Automobili. Z větších jde konkrétně o BYD, Dacii, Isuzu, MG nebo Renault.

Novinky ženevského autosalonu 2024

Co se týče automobilových novinek, už z velké části víme, jaká auta na Autosalonu Ženeva 2024 uvidíme.

Pro rok 2024 Opel chystá náhradu za Crossland, zatímco Porsche elektrický Macan a Peugeot novou 5008. Očekávalo se, že by mohlo jít o hvězdy ženevského autosalonu 2024, když ale tito výrobci nakonec v Palexpu budou chybět, nestane se tak.

Potvrzena však už je ženevská premiéra Renaultu 5, nového elektromobilu s retro stylem. K vidění bude i nová Dacia Duster třetí generace, rumunská automobilka tu má ukázat i nový Spring druhé generace. MG pak potvrdilo debut nové generace malého hatchbacku 3.

Ceny vstupenek

Už známe i ceny vstupného. Dospělí od 16 let za denní vstup zaplatí 25 švýcarských franků, děti od 6 do 15 let nebo studenti pak 18 švýcarských franků. Kdo však chce jít na VIP den 27. února 2024, přijde ho to na 90 švýcarských franků.

První ročník po letech

Ženevský autosalon byl léta důležitou výstavou, na které automobilky vystavovaly své klíčové novinky. Jubilejní 90. ročník původně naplánovaný na rok 2020 však bohužel musel být zrušen, a to jen pár dnů před jeho zahájením. Důvodem byla tehdy začínající pandemie koronaviru. Organizátoři byli z bezpečnostních důvodů nuceni akci zrušit, na základě tehdy zahájených vládních opatření by se mohla konat jen v omezených podmínkách, na což odmítli přistoupit. Švýcarsko totiž tehdy zakázalo veškeré hromadné akce s účastí nad 1.000 osob.

Od té doby se žádný ročník nekonal – v následujících letech se sice další ročníky plánovaly, byly však postupně rušeny. Ať už kvůli epidemiologickým důvodům nebo kvůli nízkému zájmu vystavovatelů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *