Novinky

Tohle jsou kandidáti na evropské Auto roku 2021. Vyhraje Sandero, Octavia nebo snad ID.3?

Anketa evropské Auto roku se bude konat i v roce 2021. Organizátoři přitom již nyní zveřejnili seznam kandidátů, z nichž bude vybrán vítěz. List letošní novinek je opravdu různorodý, a tak se o vítězství opět porvou zcela odlišné vozy.

Seznam nominovaných aut čítá 29 letošní novinek. Hojně jsou mezi nimi zastoupeny elektromobily, jako je třeba Fiat 500, Honda e, Mazda MX-30 nebo Volkswagen ID.3. Elektrickou verzi přitom nabízí rovněž Citroën C4 nebo Peugeot 2008, zmínit musíme též vodíkovou Toyotu Mirai. Zároveň ale nechybí ani typičtí zástupci mainstreamu, včetně kompletní čtveřice koncernových novinek nižší střední třídy, ve složení Audi A3, SEAT Leon, Škoda Octavia a Volkswagen Golf. Z levných aut je tu zase Dacia Sandero.

Značky BMW a Ford jsou zastoupeny po dvou modelech (2 Gran Coupé a řada 4, respektive Explorer a Kuga), z Mercedesů jsou tu dokonce hned čtyři zástupci (třída S a SUV GLA, GLB a GLS). Zmínit musíme i modely nových značek, Cupra Formentor a Polestar 2. Z asijských modelů pak o vítězství budou usilovat třeba v Nošovicích vyráběný Hyundai Tucson, Kia Sorento nebo Toyota Yaris, která se od roku 2021 začne vyrábět i v Kolíně.

Ovlivnění koronavirem

Přestože se anketa evropské Auto roku 2021 (Car of the Year 2021) bude navzdory pandemii koronaviru konat, šíření vážné nemoci její pořádání rovněž ovlivnilo. Tentokrát totiž poprvé v historii ankety nemohlo dojít na tradiční první kolo testů nominovaných aut, a tak místo toho hrály velkou roli jindy formální dotazníky. Odložena byla také volba finalistů, z nichž bude vybírán celkový vítěz. K vyhlášení výsledků nicméně podle předběžných plánů skutečně dojde 1. března 2021.

O výhře rozhoduje porota 60 novinářů z různých zemí Evropy, jejichž počet je ovlivněn velikostí toho kterého trhu. Čechy zastupuje Jiří Duchoň, šéfredaktor magazínu Automobil Revue.

Evropské Auto roku 2021: Seznam nominovaných automobilů
Audi A3, BMW 2 Gran Coupé, BMW 4, Citroën C3, Cupra Formentor, Dacia Sandero, Fiat 500, Ford Explorer, Ford Kuga, Honda e, Honda Jazz, Hyundai i10, Hyundai i20, hyundai Tucson, Kia Sorento, Land Rover Defender, Mazda MX-30, Mercedes-Benz GLA, Mercedes-Benz GLB, Mercedes-Benz GLS, Mercedes-Benz S, Peugeot 2008, Polestar 2, SEAT Leon, Škoda Octavia, Toyota Mirai, Toyota Yaris, Volkswagen Golf, Volkswagen ID.3
Zdroj: COTY 2021

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *