Velké auto: Tipy a rady, nejen jaké velké MPV koupit

Velký pick-up: SsangYong Musso Grand 2023

Velké auto je značně široký pojem, pod kterým si leckdo představí různorodý typ automobilu. Jedni jako velké auto vidí nějaký obří pick-up z USA nebo co největší dodávku, jiní si pod takovým označením představí MPV pro velké rodiny nebo nějaké velké kombi od německé prémiové značky. Připravili jsme proto přehled velkých aut, který pomůže s výběrem takového vozu, ať už vybíráte mezi sedany či kombíky nebo rovnou mezi SUV a MPV.

Kapitoly článku:

Velké automobily

Za velká auta jsou nejčastěji považována ta patřící do vyšší střední třídy. Tento segment dnes až na výjimky patří prémiovým výrobcům, jejichž modely tvoří většinu prodejů kategorie, a to konkrétně ty od německé prémiové trojky. Jsou tu ale i alternativy k nim, francouzsky elegantní DS 9 nebo sportovně laděný Jaguar XF. Zástupcem mainstreamové značky je pak Toyota Mirai, unikátní sedan s vodíkovým pohonem.

Velká auta: Tipy a hodnocení

ModelPlusyMinusy
Audi A6široká nabídka verzířada prvků za příplatek
BMW řady 5výtečné jízdní vlastnostimožná trochu nudný zevnějšek
DS 9originální ztvárněníněkteré lacinější detaily
Jaguar XFosobitý styl chuligánaprůměrná funkčnost jízdních asistentů
Lexus ESúsporný pohonneintuitivní ovládání infotainmentu
Mercedes-Benz Eširoká nabídka karosářských verzíčeká se na novou generaci
Tesla Model Selektrický pohonprůměrné zpracování kabiny
Toyota Miraiunikátní vodíkový pohonprůměrný vnitřní prostor
Volvo S90/V90vysoká úroveň komfortuv nabídce jen čtyřválce

Velká MPV

Velká MPV je kategorie, která pomalu vymírá. Množství těchto vozů tak dnes pořídíte jen z druhé ruky. Platí to jak pro sourozenecké modely Volkswagen Sharan a SEAT Alhambra, jejichž výroba byla ukončena v roce 2022. V dubnu 2023 zase skončil Ford Galaxy. Množství zákazníků tak velké auto pro rodinu dnes místo velkých MPV hledá mezi velkými osobními dodávkami.

Přesto se tu pár modelů na trhu ještě najde. Některé z nich přitom právě využívají stejný základ jako užitkové modely. Platí to pro Mercedes-Benz V stojící na stejném základu jako užitkové Vito, avšak s mnohem luxusnějším zpracováním. Podobně je tomu také v případě Hyundaie Staria, který také existuje jako dodávka – osobní varianta je ale ztvárněním bezesporu MPV.

Zmínit můžeme i Volkswagen Multivan. Ten je dnes k dispozici dokonce ve dvou variantách pro různorodou klientelu. Multivan T6.1 má shodný základ jako užitkový Transporter, což znamená některé účelové detaily nebo možnost tahání i těžších přívěsů. Naopak Multivan T7 sází na platformu MQB známou z osobních aut, což přináší větší pohodlí i širší výbavu

Navíc tu již brzy bude i jedna úplná novinka na trhu, v podobě Lexusu LM. Luxusní MPV japonské značky spatřilo volný prostor na trhu, a tak nově míří i na evropské trhy, včetně toho českého.

Velká MPV: Tipy a zkušenosti

ModelPlusyMinusy
Hyundai StariaPříznivá cenaOmezená variabilita
Mercedes-Benz VVysoká úroveň luxusuVyšší pořizovací ceny
Volkswagen Multivan T6.1Všestranné schopnostiNižší komfort než u Multivanu T7
Volkswagen Multivan T7Možnost široké výbavyNižší tažné schopnosti

Velké dodávky

Velké dodávky, to jsou ty největší užitkové modely, které se sice vejdou do 3,5 tuny, mohou ale nabídnout i verze s vyšším užitečným zatížením, jímž tento limit překonají. Hrají různorodé role, slouží pro přepravu nákladů na krátké i dlouhé vzdálenosti. Velké dodávky tak potkáte v centrech měst při rozvozu balíků, tak na dálnici při převozu velkých nákladů napříč kontinentem. Z toho důvodu vedle tradičních turbodieselů tyto modely v mnoha případech nabízejí i elektrický pohon.

Běžná je také strategie, kdy jeden technický základ využívají modely různých značek. Třeba skupina Stellantis tak nabízí bratrské modely Citroën Boxer, Fiat Ducato, Opel Movano a Peugeot Expert. Volkswagen zase od svého Craftera odvodil MAN TGE.

Velké dodávky: aktuální nabídka

  • Citroën Boxer, Fiat Ducato, Opel Movano, Peugeot Expert
  • Ford Transit
  • Iveco Daily
  • Mercedes-Benz Sprinter
  • MAN TGE, Volkswagen Crafter

Velké pick-upy

Pick-upy jsou samy o sobě pořádně velkými automobily. Pokud bychom však na to hleděli optikou globálního pohledu, je v Evropě většina nabízených modelů de facto „kompaktními pick-upy“. Americké „full-size pick-upy“ jako Ford F-150 nebo Chevrolet Silverado jsou totiž ještě mnohem většími automobily. Ty ale na českém trhu pořídíte jen díky individuálním dovozcům, a tak se spíše zabývejme pick-upy dostupnými v Česku oficiálně. Jejich nabídka v posledních letech zažila velký boom, když dorazil Renault Alaskan nebo Mercedes-Benz třídy X, aby zase některé modely kvůli nízkým prodejům zmizely. Přesto je nabídka pick-upů různorodá.

Léta oblíbený je Ford Ranger, který je i v nejnovější generaci dostupný také ve sportovní verzi Raptor. Na stejném základu pak nově stojí Volkswagen Amarok, jehož druhá generace přichází v roce 2023 na trh. Na velkou korbu pak sází SsangYong Musso, nabízený v Česku jen v prodloužené verzi Grand. A zapomenout nesmíme ani na globálně oblíbenou Toyotu Hilux.

Velké pick-upy: Tipy a zkušenosti

ModelPlusyMinusy
Ford RangerMožnost 3.0 EcoBoost V6 Twin-TurboNěkdy neintuitivní dotykové ovládání
Isuzu D-MaxTři karosářské verzeV nabídce jen čtyřválec 1.9 l
SsangYong Musso GrandAtraktivní cenovkaSUV Rexton se stejným základem je vyspělejší
Toyota HiluxSchopnosti v terénuZastaralý infotainment
Volkswagen AmarokV nabídce i šestiválecSpíše luxusní auto než pracant

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *