Auto roku v roce 2024: Stal se jím luxusní Němec

Mercedes-Benz E (W214) 2023

Jubilejní 30. ročník ankety Auto roku v České republice zná své výsledky. Vítězem se stává Mercedes-Benz třídy E. Hned druhý skončil jeho úhlavní rival, BMW řady 5. O titul se ucházelo 5 finalistů, kteří byli vybráni z 21 nominovaných automobilů. Chyběl přitom mezi nimi vůz domácí značky Škoda.

Finalisté ankety Auto roku 2024 v České republice a jejich body:

Vítězný Mercedes-Benz třídy získal od porotců 132 bodů, druhé BMW řady 5 pak 118 bodů. Nové Auto roku v České republice mimochodem dalo ve své volbě na první místo devět porotců, v případě druhého BMW řady 5 to bylo šest porotců. Že pro porotce hlasování nebylo vůbec jednoduché, dokazuje fakt, že pouze tři z nich ve své volbě udělili některému z vozů maximální počet 10 bodů.

Kdo hlasoval?

Dvojici zástupců prémiových značek tak doplnily dva elektromobily původem z Jižní Koreje a nová generace oblíbeného crossoveru. Porota byla ve svém
výběru nebývale jednotná a pětice finalistů získala ze 100 možných celých 65 hlasů, loni to bylo v poměru 50:50.

O novém držiteli ocenění Auto roku 2024 v České republice rozhodovala odborná porota čítající 20 členů a zastupující téměř dvě desítky různých médií, zkušení
novináři reprezentující široké spektrum čtenářů a diváků. Mezi porotci byly i dvě ženy, zástupce média specializovaného na elektromobilitu, stejně jako i reprezentant tzv. youtuberů a influencerů.

Způsob volby vychází ze zkušeností evropské ankety Auto roku COTY, tento model byl uplatněn již v loňském ročníku. Slavnostní vyhlášení se uskutečnilo 6. února 2024. Ocenění předával ministr dopravy Martin Kupka.

Šlo o vyvrcholení dva měsíce dlouhé cesty hledání nástupce loňského přesvědčivého vítěze ankety – Hondy Civic e:HEV. Už 28. listopadu se odborná porota seznámila se všemi 21 nominovanými vozy v rámci jízd prvního kola ankety. Na základě hlasování byly následně vyhlášeny vozy, které se umístily na prvních pěti místech s nejvyšším počtem hlasů, a postupují tak do finále. Hned po Novém roce měli porotci znovu možnost vyzkoušet vybrané finalisty a následně hlasovat o celkovém vítězi.

Nominované modely na Auto roku 2024 v České republice

Nominovaná auta
Alfa Romeo Tonale Q4 PHEV, Audi Q8 e-tron, BMW řady 5, Citroën C4 X, Ford Bronco, Honda CR-V, Hyundai Ioniq 6, Hyundai Kona Electric, Jeep Avenger, Kia EV9, Lexus LM, Lexus RX, Lexus RZ, Mercedes-Benz třídy E, MG4 Electric, Mitsubishi ASX, Opel Astra ST GSE, Porsche Cayenne, Renault Espace, Subaru Crosstrek, Toyota Prius PHEV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *