Nejbezpečnější auta: V těchto vozech chcete bourat

Ora Funky Cat crash test

Vybíráte nové auto a důležitou vlastností je pro vás bezpečnost? Tak to byste neměli přehlédnout následující přehled nejbezpečnějších automobilů, které jsou aktuálně k sehnání. Vycházeli jsme přitom z výsledků testů evropské organizace Euro NCAP věnující se nárazovým zkouškám. Zároveň jsme doplnili i data z výsledků amerických crash testů IIHS o vozy, které jsou dostupné také na českém trhu. Která nejbezpečnější auta si tudíž aktuálně v roce 2023 můžete pořídit?

Vozy v tomto přehledu dosáhly nejvyšších celkových skóre na základě výsledků pro ochranu dospělých a dětských cestujících, ochranu zranitelných uživatelů a bezpečnostní asistence v nárazových testech Euro NCAP za uplynulý rok 2022.

Jaká jsou aktuálně nejbezpečnější auta?

EuroNCAP za nejbezpečnější vozy aktuálně považuje tyto následující:

  • Hyundai IONIQ 6 získal cenu pro nejlepší auto v kategorii velkých rodinných aut.
  • Elektromobil ORA Funky Cat zvítězil v kategorii malých rodinných aut.
  • Tesla Model S byl nejlepší v kategorii exekutivních aut,
  • Tesla Model Y v kategorii malých SUV
  • a konečně WEY Coffee 01 v kategorii velkých SUV

Vůbec poprvé se tak v hodnocení nejbezpečnějších automobilů za uplynulý rok dle EuroNCAP objevily hned dva vozy značky Tesla a dva vozy čínských značek.

Elektromobily se při nárazu ukázaly jako bezpečné

Pokud se na výsledky podíváme blíže, zjistíme, že Hyundai IONIQ 6 dosáhl mimořádně vysokých výsledků v ochraně dospělých cestujících s hodnotou 97%. Tento elektrický vůz s nejnovějšími bezpečnostními asistenty následuje aktuální směr vývoje automobilového průmyslu. Pro dětské cestující poskytl IONIQ 6 dobrou ochranu pro všechny kritické oblasti těla u figurín simulujících šestileté a desetileté děti při nárazových testech. Díky tomu získal maximální body v této části hodnocení.

Tesla Model S a Tesla Model Y pak byly vysoko hodnoceny v ochraně dospělých cestujících a oba vozy dosáhly nejvyššího skóre 98% v pomoci bezpečnosti ze všech vozidel na tomto seznamu. Konkrétně Tesla Model S se stala také nejlepším vozem z hlediska bezpečnosti v kategorii čistě elektrických vozidel.

Nejbezpečnější vozy podle IIHS

Nárazové zkoušky automobilů provádí také americká organizace IIHS (Institut pojištění pro bezpečnost silničního provozu), dle svých pravidel. Logicky v jejích přehledech figurují primárně automobily určené pro americký trh. Mezi nejlepšími pro rok 2023 se však najdou také některé vozy nabízené také v Evropě.

Mezi kompaktními vozy v amerických nárazových testech bodovaly modely jako:

V případě vozů střední třídy IIHS jako nejlepší z hlediska bezpečnosti řadí mimo jiné:

Mezi středně velkými SUV hodnocení „top safety pick+“ získaly pro rok 2023:

Hodnocení „top safety+“ přitom konkrétně znamená, že takový automobil obdržel dobré hodnocení v testu čelní nárazu i bočního nárazu, má dle zkoušky přijatelná nebo dobrá standardní světla a získal pokročilé nebo vynikající hodnocení za prevenci čelního nárazu vozidla s chodcem.

Hledáte nové auto? Pomůžeme s výběrem. Čtěte i naše další články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *