Český trh

Auto roku 2021/2022 zná své finalisty. Je jich šest

Anketa české Auto roku se vrátila po roční pauze způsobené pandemií koronaviru. Sloučily se tak dva ročníky dohromady, po potížích s organizací se navíc vyhlášení výsledků odsunulo až na jaro. Po prvních jízdách poroty s nominovanými automobily tu jsou výsledky prvního kola. Do druhého kola postupuje šestice aut, z nichž se rozhodne o vítězi ankety české Auto roku 2021/2022.

Šestice finalistů je následujících:

To znamená, že některá auta dostala shodný počet bodů, protože podle propozic se do druhého kola mělo dostat pět modelů, pouze při shodném počtu bodů i vícero. Zároveň porotou zvolená šestice dokazuje, že o titul české Auto roku 2021/2022 budou bojovat „normální“ auta. Máme tu dostupné rodinné auto rumunské značky, dvojici kompaktů koncernu Stellantis nebo hatchback mladoboleslavské značky. i Subaru Outback si zachovává léta stejnou koncepci, kombíku do terénu, výraznější odlišností je tak jen BMW i4, ať už cenovkou nebo pohonem. Jde o jediný ryzí elektromobil mezi finalisty.

Odborná porota finalisty vybírala z 38 nominovaných automobilů 24 značek. Mnohé značky navíc do ankety nominovaly vícero automobilů. Premiantem je v tomto směru Hyundai, který v letošním ročníku ankety má hned pět zástupců, Bayon, Tucson, Ioniq 5, Kona N a i20 N. Volkswagen pak nominoval čtyři vozy, Taigo, Arteon Shooting Brake, ID.5 a Multivan. Domácí Škoda pak nominovala jen dvojici modelů, Fabii a Enyaq iV.

Dvě kola volby

O výsledku ankety rozhoduje odborná porota skládající se ze 27 českých automobilových novinářů. Volba je dvoukolová, vítěz bude vybírán z pěti automobilů, které se dostanou do finále. S pěticí finalistů se porotci budou moci svézt během druhého kola jízd, 31. března, které se koná v okolí Benic. Výsledky ankety Auto roku 2021/2022 budou oficiálně zveřejněny 19. dubna 2022 na tiskové konferenci Svazu dovozců automobilů. Server Česko-slovenský autokatalog ČSAKA.cz je v porotě zastoupen vedoucím redakce, Davidem Burešem. Ten se do finálové šestice celkem trefil, hned tři jím vybrané vozy postoupily do finále.

Doprovodnou anketou je také vyhlášení ekologického auta roku. V té bude porota vybírat z 16 nominovaných automobilů, převážně elektromobilů. Jsou mezi nimi třeba Audi e-tron GT, Citroën ë-C4, Hyundai Ioniq 5, Kia EV6 nebo Škoda Enyaq. Nechybí ale ani třeba plug-in hybridní Mitsubishi Eclipse Cross nebo vodíková Toyota Mirai.

Auto roku 2021/2022: Nominované modely

ZnačkaNominované modely
AudiQ4 e-tron, e-tron GT
BMWi4
CitroënC4, ë-C4
CupraBorn, Formentor
DaciaJogger, Spring
DS4
Fiat500
FordMustang Mach-E
HyundaiBayon, IONIQ 5, Kona N, i20 N, Tucson
JeepGladiator
KiaSorento, EV6
LexusNX
MazdaMX-30
MitsubishiEclipse Cross PHEV
NissanQashqai
OpelAstra
Peugeot308
RenaultArkana
SEATLeon
SubaruOutback
SuzukiS-Cross
ŠkodaFabia, Enyaq iV
ToyotaYaris Cross, Mirai
VolkswagenArteon Shooting Brake, ID.5, Multivan, Taigo

David Bureš

David Bureš je zakladatel a vedoucí redakce serveru Česko-slovenský auto katalog. V minulosti dlouhá léta působil na největším automobilovém magazínu v Česku, v roce 2022 rozjel tento projekt ČSAKA.cz. Miluje vozy značky Lamborghini, na autě hledá kombinaci každodenní praktičnosti a zábavného charakteru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *